Omítnout stěnu s omítkou Ytong zvládnete i sami
Pro zhotovení vnitřní omítky v interiéru je vhodné použít vápenocementovou omítku Ytong. Vlákny vyztužená omítka díky nízkému součiniteli tepelné vodivosti a vysoké paropropustnosti zlepšuje tepelněizolační vlastnosti zdiva, redukuje vlhkost a omezuje tak vznik plísní na povrchu stěn. Omítka může být jednovrstvá nebo, v případě vícevrstvého omítkového systému, bude sloužit jako základní vrstva.
Podklad, na který se bude omítka nanášet, musí být pevný, čistý, suchý, bez prachu, oleje
Při aplikaci vnitřních tepelněizolačních omítek Ytong na tvárnice Ytong/Silka, beton nebo keramické materiály je nutné z povrchu odstranit prach. Podklad není nutné penetrovat. V případě, že je podklad přesušený, postačuje jeho navlhčení čistou pitnou vodou. Při aplikaci omítky na tepelně--izolační materiály (EPS, XPS, minerální vlna, PIR desky,...) musí být pod omítku vytvořen podklad na cementové nebo vápenocementové bázi. Na podklad je nutné nanést maltu určenou pro lepení a stěrkování příslušného typu izolačních desek, vyztuženou výztužnou tkaninou podle pokynů výrobce. Aplikace omítky na cementotřískové desky (Velox, Heraklit,...) je možná přímo bez penetrace při dodržení zásad a pokynů výrobce desek a zohlednění objemových změn podkladního materiálu. Aplikace omítky na materiály na bázi dřeva (např. OSB desky,...) je zakázána.
Čerstvá směs omítky správné konzistence by neměla stékat ze zednické lžíce
Zpracování vnitřní omítky Ytong je poměrně jednoduché. Do čisté nádoby se nalije předepsané množství vody – 8 l vody na 1 pytel 20 kg, do které se při neustálém míchání přidá suchá směs omítky. Pro míchání se doporučuje použít samospádovou míchačku nebo elektrické nízkootáčkové míchadlo. Míchá se, dokud nemá omítka optimální konzistenci. Takto připravená směs se nechá odležet 5 min. a znovu se důkladně promíchá. Pokud chcete aplikovat omítku na velkou plochu a uvažujete o strojní zpracování omítky, určitě bude vhodné použít omítací stroj, určený pro lehké omítkové směsi.
Při nanášení omítky používejte vhodné nářadí
Zubovým hladítkem (se zubem 8 × 8 mm) naneste na připravený podklad vrstvu čerstvé omítkové směsi o tloušťce 4 mm. Po zaschnutí první vrstvy se nanese ocelovým hladítkem finální vrstva, tloušťka omítky je 2 mm, a po krátkém zaschnutí se vyhladí molitanovým nebo plstěným hladítkem. Pokud dáte přednost vytvoření vícevrstvé omítky, naneste na stěnu vrstvu 6 mm. Pro dodržení požadované tloušťky a rovinatosti vrstvy použijte zubovou stěrku se zubem 10 × 10 mm, následně povrch srovnejte latí. Po vyzrání cca 5–7 dnů, min. podle všeobecného pravidla doby zrání 1 den na 1 mm hrubé omítky, proveďte finální vrstvu z jiného typu finální omítky. Doporučujeme použít také systémovou omítku, konkrétně Ytong vnitřní stěrku hlazenou.