Jak vybavit byt na pronájem
Investice do nemovitostí je dlouhodobě považována za jednu z nejbezpečnějších. Jakým způsobem zajistit, aby na sebe byt vydělal? Jednou z cest je pronájem. Co všechno by v bytě na pronájem nemělo chybět a co jeho zajímavost zvýší?
Kdo je váš klient?
Dříve, než se pustíte do nákupu čehokoli, je třeba si ujasnit, jakým způsobem pronájem bude probíhat, a hlavně jak pro vás vypadá ideální nájemce. Je rozdíl, zda chcete byt využívat na krátkodobé pronájmy (přes pronajímací servery, jako alternativu hotelu) nebo se zaměřujete na dlouhodobé nájemníky. Každopádně je třeba si říci, jak by takový pronájem měl podle vašich ideálních představ vypadat. Jsou povolena zvířata? Pro kolik lidí je pronájem určen? Jaký typ nájemníků preferujete? Rodina s dětmi, bezdětný pár, jednotlivci nebo sdílené bydlení například studentů? Budete si zajišťovat servis/údržbu nebo si na tuto službu najmete agenturu či živnostníka? Budete pronajímat přímo nebo přes zprostředkovatele?
Co v bytě nesmí chybět
Ať už budou odpovědi jakékoli, je třeba se rozhodnout, zda půjdete cestou vybaveného či nevybaveného pronájmu. A zde se nenechte zmást. Nevybavený pronájem neznamená holobyt! Nevybavený byt znamená, že je k dispozici funkční koupelna, kuchyň, stropní světla a případně postel. Vybavený byt počítá i s jídelním stolem a židlemi, kompletními spotřebiči v kuchyni, nádobím, sedací soupravou, různými skříněmi, policemi či knihovnou, botníkem a například i pračkou nebo ledničkou. Pokud pračka není součástí vybavení, musí pro ni být v bytě místo. Výhodnou nabídku sanitárního i kuchyňského vybavení naleznete na webu www.sanitino.cz.
Design, barvy, kvalita
Byty na pronájem je vhodné vybavit a dekorovat v neutrálních tónech. Vhodné jsou bílé, béžové a pastelové tóny, které snadno doplníte dekorem dřeva, kovu, barvami… Podobně je to s liniemi. Soustřeďte se spíše na hladké tvary, které lze snadno a bezbolestně kombinovat. Neutrální neznamená fádní! I když v bytech na pronájem obvykle nesaháme po luxusních kouscích, můžete nalézt řadu skvělých elegantních počinů za příznivé ceny. Například kuchyni sluší granitové dřezy, jež ji ozvláštní a zároveň nezruinují váš rozpočet, koupelny oživíte skvělými zrcadlovými skříňkami s osvětlením. Čím lépe sladíte jednotlivé kousky, tím příjemněji se zde nájemník bude cítit.
TIP: Soustřeďte se na produkty, které lze snadno ošetřit a udržet v čistotě. Povrchy sanitárního vybavení by například měly mít ochranné vrstvy, které znesnadňují usazování vodního kamene.
Krátkodobé pronájmy
Pokud půjdete cestou krátkodobých pronájmů, pak jsou v podstatě dvě varianty, jak k tomu přistoupit. Udělat z bytu vizuálně zajímavé místo, které přiláká patřičnou klientelu. Skvělý je například boho styl pro dobrodruhy nebo glamour styl pro hledače luxusu. Takto vybavený byt bude třeba pronajímat za vyšší ceny. Druhou cestou je praktický minimalismus, který se hodí pro běžné cestovatele.
Vybavení bytu pro krátkodobé pronájmy by mělo být funkční, snadno omyvatelné a odolné. Vše potřebné by mělo být na místě: vybavená kuchyň spotřebiči (spíše mikrovlnná trouba než pečící trouba) i se základními trvanlivými potravinami (cukr, sůl, balíček těstovin, koření, čaj, káva…), lednička, postel s povlečením, ručníky výhodou a často i standardem, zcela vybavená koupelna – ideálně sprchový, toaleta s toaletním papírem. Vyplatí se energeticky úsporné žárovky v lampičkách a lustrech. Nájemce by měl mít dispozici i základní čistící prostředky, smeták, kbelík a hadr. Okna by měla být vybavena žaluziemi nebo závěsy, případně záclonami.
Dlouhodobé pronájmy
U dlouhodobého pronájmu je třeba vybavit byt tak, aby odpovídal vašemu cílovému zákazníkovi. Vícepokojový byt můžete pronajmout například studentům. Pak je třeba mít pokoje uzamykatelné a ideálně bez skla ve dveřích, aby bylo zachováno dostatečné soukromí jednotlivých nájemníků. U dlouhodobých pronájmů se obvykle volí taktika méně vybaveného bytu, protože se předpokládá, že jedinec věci má. K dispozici by tedy měla být koupelna (bez pračky, ale s možností napojení), vybavená kuchyň (obvykle bez ledničky) a případně skříně (ať už vestavěné nebo volně stojící). U dlouhodobých pronájmů je třeba počítat s tím, že si nájemce byt určitým způsobem „upraví“. Týká se to přivrtání poliček, obrazů a dekorací, poliček, někdy si dokonce chce vymalovat.