Jak se uvádí v inzerátech informace o energetické náročnosti
Realitní kanceláře už uvádí v inzerátech informaci o energetické náročnosti. Většinou ale pouze nejhorší třídu G.
Aliance Šance pro budovy prověřila celkem 353 nabídek 52 realitních kanceláří napříč všemi kraji. Mezi analyzovanými nabídkami byly domy i byty, prodeje i pronájmy. Celkem 91,5 procenta z nich nyní v inzerátu uvádí informaci o energetické náročnosti nemovitosti. Loni přitom tuto zákonnou povinnost splňovala pouhá tři procenta realitek. Podle ředitele aliance Šance pro budovy Petra Holuba je to krok správným směrem. „Údaj na energetickém průkazu poskytne kupujícímu důležitou informaci o tom, jak je dům energeticky náročný. Například rozdíl mezi energetickými třídami B a E může u rodinného domu činit i 30 tisíc korun na platbách za energie ročně,“ komentuje situaci Holub.
Od července letošního roku novela zákona o hospodaření s energií ještě zpřísnila a realitkám hrozí za neuvedení třídy značné sankce. Zákon nyní říká, že povinnost zveřejňovat energetickou třídu nemovitosti nesou konkrétně i zprostředkovatelé prodeje, tedy realitní kanceláře.
Z průzkumu však také vychází, že u 74 procent inzerátů realitní kanceláře uvádí nejhorší energetickou třídu G. „To neodpovídá realitě. Spíše je to tak, že realitní kanceláře v řadě případů uvádí písmeno G automaticky, protože majitel nemovitosti svou zákonnou povinnost nesplnil, průkaz nezpracoval a kanceláři nedodal. V zákoně se totiž píše, že pokud od vlastníka nemovitosti neobdrží průkaz, musí v nabídce uvést nejhorší energetickou třídu G,“ vysvětluje nesrovnalosti v číslech ředitel aliance Šance pro budovy Petr Holub.
Státní energetická inspekce se zároveň začala na kontroly průkazů více zaměřovat. „Často jsme se setkávali se situací, kdy se zprostředkovatelé prodejů či pronájmů nemovitostí, a to hlavně realitní kanceláře, nechovali vůči svým klientům korektně. Nová povinnost pro zprostředkovatele vyplývající z novely zákona v souvislosti s průkazem energetické náročnosti budovy tak alespoň částečně upravila jejich chování vůči klientům,“ uvedl ústřední ředitel SEI Ing. Pavel Gebauer.
Státní energetická inspekce se nyní aktivně zaměřuje na kontroly povinností zprostředkovatelů prodejů a pronájmů nemovitostí a to nejen na samotné uvádění ukazatele energetické náročnosti budovy, ale i na to, zda uvedený ukazatel odpovídá průkazu a nedošlo tak např. k neoprávněnému zvýhodnění nemovitosti. Zprostředkovateli prodeje/pronájmu může být za nesplnění zákonných povinností uložena pokuta až ve výši 100 tis. Kč.
Šance pro budovy je aliance významných oborových asociací podporující energeticky úsporné stavebnictví. Sdružuje Českou radu pro šetrné budovy, Centrum pasivního domu, Asociaci výrobců minerální izolace, Sdružení EPS a Asociaci pro využití tepelných čerpadel. Reprezentuje přes 280 firem napříč hodnotovým řetězcem výstavby a renovace budov. Šance pro budovy usiluje o dosažení zásadních celospolečenských přínosů, které s sebou energeticky úsporné budovy nesou. Za tímto účelem prosazuje změny legislativního a ekonomického rámce, včetně kvalitní implementace evropských směrnic v České republice.
Zdroj: www.sanceprobudovy.cz