Cihla nebo panel: V jakém bytě se žije lépe?
Pokud zvažujete koupi bytu, dříve nebo později si musíte zodpovědět otázku, zda chcete bydlet v cihlovém nebo panelovém domě. V čem spočívá rozdíl a jaký to může mít vliv na kvalitu vašeho bydlení?
Základní rozdíl mezi cihlovým a panelovým domem
Lze rozpoznat tyto dva typy staveb již od pohledu? V podstatě ano. Laicky můžeme říci, že cihlové domy bývají spíše nižší, cca 4 až 5 patrové budovy. Oproti tomu panelové domy, obecně nazývané jako paneláky nebo věžáky, mívají pater mnohem více. Jejich hlavní rozdíl ale nespočívá v tom, co můžeme vidět pouhým okem. Důležité je to, co je pod fasádou.
Cihlové domy jsou postaveny z cihel, které mohou být buď zděné (červené cihly) nebo betonové. Tyto cihly jsou spojeny maltou, což vytváří pevnou a trvanlivou konstrukci.
Panelové domy se staví z prefabrikovaných panelů, které jsou vyrobeny v továrně a pak přepraveny na místo stavby. Ty mohou být z betonu, oceli nebo jiných materiálů. Panely jsou obvykle rychleji instalovány a mohou být spojeny s použitím šroubů, kloubů nebo lepidla.
Tyto rozdíly se odráží v rychlosti výstavby a také v ceně. Výstavba cihlového domu může trvat déle než výstavba panelového domu, protože je třeba každou cihlu ručně umístit. Proto se práce mohou protáhnout na několik let. To také vyžaduje více pracovních sil, což zvyšuje náklady na výstavbu.
Výstavba panelového domu je obvykle rychlejší, protože prefabrikované panely lze rychleji nainstalovat. To znamená, že panelový dům může být postaven během několika měsíců a vychází často levněji.
V jaké budově se lépe bydlí? Nevěřte všem mýtům
Náklady spojené s bydlením nejsou jen o kupní ceně nemovitosti, důležité je počítat i s náklady za energie. Na tom se podepisuje energetická účinnost budov, kterou zjistíte díky průkazu energetické náročnosti budov.
Existují cihly, které poskytují lepší termální izolaci než jiné. Stejné je to i u panelových domů. Míra izolace se liší v závislosti kvalitě materiálů a způsobu instalace, avšak moderní zateplování zajišťuje i u těchto budov velmi účinnou izolaci. Svou roli hrají také nová okna.
Často se tvrdí, že cihlové domy mají daleko lepší zvukovou izolaci a že v nich jen tak neuslyšíte sousedy. Bohužel nelze říci, že by toto pravidlo stoprocentně platilo.
Při přenosu zvuku hraje roli kromě stěn samotné vybavení bytu. Podlaha s kobercem samozřejmě izoluje daleko více než holá podlaha. U moderně zrekonstruovaných bytů navíc může být podlaha vybetonovaná a zpevněná, může být zabudované i podlahové vytápění. Všechny tyto vrstvy mají na přenos zvuku vliv. Stejně tak i podhledy na stropě mohou vytvořit další izolační vrstvu, díky které neuslyšíte své sousedy seshora.
Je důležité poznamenat, že existuje mnoho různých typů cihlových a panelových domů, a jejich vlastnosti mohou být různé v závislosti na konkrétním projektu a použitých materiálech. Proto se nikdy neřiďte obecnými radami, ale zjistěte si informace o každé budově zvlášť.
Panely a věšení obrazů? Jde to!
Pokud jste se někdy pokusili zabít hřebík kladivem do panelové zdi, nejspíše jste skončili s ohnutým hřebíkem a možná i modřinou na prstu. V tomto je panel daleko méně přátelský než cihla. To ale neznamená, že nejsou jiné možnosti, jak na zeď pověsit obraz.
V běžném hobby marketu seženete plastové háčky s krátkými kovovými hroty, které při přitlučení do zdi zasahují v podstatě jen do omítky. Zde je samozřejmě důležitá kvalita omítky, aby se hned nerozdrolila a háček tak nepovolil i při nízkém zatížení. Existují také hřebíky do panelové zdi, pokud ale narazíte na výztuž, hluboko se s ním nedostanete.
Bezpečnější variantou je připevnění pomocí hmoždinky. Pokud se ale pokusíte vrtat do panelové zdi obyčejnou vrtačkou s příklepem, tak uspějete stejně jako s kladivem a hřebíkem.
K tomu, abyste provrtali panelovou zeď, potřebujete výkonnější vrtačku, které se říká vrtací, bourací či sekací kladivo nebo také kango. Za výhodné ceny ji můžete sehnat během Lidl Black Friday nebo během výprodejů v hobbymarketech. Pomoci bouracího kladiva do zdi proniknete velmi snadno a díky tomu jednoduše pověsíte nejen obrazy, ale i poličky a závěsné skříňky.
Při výběru bytu se tedy bohužel nelze řídit obecnými pravidly. Stav budovy se odvíjí od jejího stáří a rekonstrukcí, jakými v průběhu let prošla. Vždy si tedy vyžádejte co nejpřesnější dokumentaci, ať si při rozhodování můžete porovnat všechny parametry.